SELAM DER SALDIRILARI KINADI
SELAM DER SALDIRILARI KINADI
Muş´ta faaliyet yürüten Selam-Der, Yeni Zelanda´da gerçekleştirilen haçlı terörünü kınamak için basın açıklaması yaptı. Ayrıca Cuma namazı sonrası, terör saldırısında şehid olan 50 Müslüman için gıyabi cenaze namazı kılındı.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Malazgirt ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak, muhtarlarla bir araya geldi.
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçe genelinde yapılan sıcak asfalt çalışmaları ve sosyal çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI TANITIM SEMİNERİ YAPILDI
GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI TANITIM SEMİNERİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) akademisyenleri ve öğrencileri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimcilik programları hakkında bilgilendirmek amacıyla seminer düzenlendi.
İŞ İNSANLARINDAN MACARİSTAN´A ZİYARET
İŞ İNSANLARINDAN MACARİSTAN´A ZİYARET
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından düzenlenen yurt dışı iş gezisi programı kapsamında Muşv e Karslı iş insanları Macaristan´ın başkenti Budapeşte´yi ziyaret etti.
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci başkanlığında merkez okul ve kurum müdürleri ile 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi toplantısı yapıldı.
KÖY OKULLARINA ZİYARET ETTİ
KÖY OKULLARINA ZİYARET ETTİ
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, köy okullarını ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelmenin yanı sıra, 2019 da yapılacak okul binalarının arsa tespitlerini yaptı.
ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
Muş İŞKUR İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok ile Şube Müdürü Ahmet Sağlık, kurumun çalışmaları hakkında, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencilerini bilgilendirmede bulundular.
Tarih: 12.1.2019 05:11:37/ 229okunma / 0yorum

İŞKUR´un iş ve işlemleri hakkında yapılan Eğitim Programı Seminerine, Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Sedat Kaya, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok, İŞKUR Şube Müdürü Ahmet Sağlık ile üniversite öğrencileri katıldı. MŞÜ Kütüphanesi toplantı salonunda yapılan Eğitim Programı Semineri´nde öğrencilere bilgilendirmede bulunan İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok, İŞKUR´un faaliyetleri ile KOSGEP´in destekleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Muşta 2 Bin 520 Kişiyi Özel Sektörde İşe Yerleştirdik”

İŞKUR´un özel sektör ve kamu kurumlarına istihdam sağlamada etkin bir görev üstlendiğini ifade eden  İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok, kuruma başvuruda bulunan bireyleri bilgi ve nitelikleri çerçevesinde kayıt ettiklerini, işverenlerin talebine göre başvuruda bulunanları işe yerleştirdiklerini söyledi. Tok: “Bizde işe yerleştirme programlarımızdan kamu ve özel işverenlerimiz var. Buradan gelen talepleri iş arayanların özelliklerine göre mümkün mertebe kişiyi yerleştirme adı altında kullanıyoruz. Geçen hafta Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde 6 bin daimi işçi statüsünde eleman aldı. Bu kamu talebidir, özellikleri, şartları, nitelikleri uyuşan arkadaşlarımızı yönlendirmesini yaptık. Bazıları KPSS puanına göre, bazıları da kuraya tabii tutularak bu ayın 15´inde istihdam edilecekler. Bu bizim kamu taleplerimiz, bir de özel sektörden gelen taleplerimiz var. Diyelim ki A firması bir muhasebe alanında bir eleman isteyecek. Cinsiyet, yaş, öğrenim veya nitelik, beceri gibi, kullandığı bir program var mı? yok mu? O becerileri, nitelikleri bize bildiriyor biz de onu sisteme işliyoruz. Sizin de biz de kaydınız olacak ve profilinizi oluşturuyoruz. Kişinin yaşı, cinsiyeti, öğrenimi, niteliği, elindeki belgeler, sertifikaları, hepsini bir nevi özgeçmişini sistem üzerinden oluşturuyoruz. Sistemimiz eşleştirme yapıyor. Yani size en uygun işi bulmaya çalışıyoruz. Özel sektördeki iş ilânlarımızı bu şekilde karşılıyoruz. Muşta bu sene 2 bin 520 kişiyi özel sektörde işe yerleştirdik. Yanı şuan iş gücü piyasasına katkımız %50´yi geçti. Bir de aktif iş gücü hizmetleri kapsamında programlarımız var. Mesleği olmayan kişilere meslek edindirme, mesleği olupta mesleğini geliştirmek isteyenlere de, meslek edindirme kurslarına dahil etmek, staj programlarımız var. İş başı eğitim programı kişi işi, iş basında öğrenme anlamında. Çoğunuz okulu bitirdikten sonra diplomanız olacak ve sizin bir mesleğiniz olmuş olacak ama tecrübeli değilsiniz. Tecrübeyi nasıl yapabilirsiniz, staj programlarıyla. Orada 3-6-9 aylık programlar dahilinde hem size ücret veriyoruz, hem de siz burada tecrübe kazanıyorsunuz. Toplum yararına programlarımız var kısa süreli. Bu sene normalde öğrenciler bu programdan yararlanamıyor. Bakanlığımız bir değişikliğe gitti. Öğrenciler için özellikle de üniversite öğrencileri büyük ihtimalle size de gelecektir. Yanı belki bu özel arkadaşlarımızı da o gruplara dahil edebiliriz. Bu programlarda haziran, eylül arasında faydalanabilecek, ama eylülden sonra çıkışlarını veriyoruz, öğrenime engel olmaması için” dedi.

“Becerileriniz Veya Niteliğiniz Neyse Ona Göre Yardımcı Olunacak”

3 yıl öncesinde öğrencilerin bu tür programlardan faydalanırken burslarının kesildiğini ancak şimdilerde burslarının kesilmediğini ifade eden Tok: “3 yıl önce olsaydı burslar kesiliyordu. Mesela diyelim ki toplum yararına programlara dahil olduğunuz zaman sizin uzun vadede sigortalarınızı da yatırıyoruz. Sigorta yattığında normalde sizin varsa babadan dul, yetim aylıkları aldığınız aylıklarınız kesilirdi. Bu süreçte artık kesilmiyor. Burslarınızda artık kesilmiyor. Bazılarınız belki başbakanlık bursu da alabilir, ona herhangi bir engel yok. Bu toplum yararına programlardır. Büyük ihtimal bu sene yine tüm üniversitelere verilecek ve size de verilecek. Bu süre zarfında zaten hem burada çalışmış olacaksınız, belki restorasyon isleri olabilir, belki sosyal hizmetler kapsamında bir şeyler olabilir. İşte sizin becerileriniz veya niteliğiniz neyse ona göre yardımcı olunacak.

“6 Aydan 10 Aya Kadar İş Arama Süresinde Size İşsizlik Maaşı Ödüyoruz”

İŞKUR´un Meslek edindirme kurslarının da olduğunu hatırlatan Tok: “Meslek edindirme kurslarımız var, yani mesleği olmayanlara, ya da mesleği olupta geliştirmek isteyenlere meslek edindirme kursları veriyoruz. Staj programlarımız, iş başı eğitim programlarıdır. Mesela diyelim ki bir arkadaşın kendini geliştirmek için dershaneye gitmek istiyor. Kendi alanında kendini geliştirmek için dershane hizmet sektörü olduğundan dolayı arkadaşımız 3 ay boyunca onun sosyal giderlerini ve maaşını biz ödüyoruz. Sadece işverenin yanına gidip staj görüyor. Yani kendini orada geliştiriyor. O işin aslı eğer o işveren 3 ay içerisinde arkadaşımızı beğenirse 3 ay bittikten sonra en az 3 ay daha işverenin onu istihdam etmesini istiyoruz. Bu sefer ne oldu 6 ay. Siz mezun olduğunuzda bir de işe ilk alım projemiz var. Genç üniversite mezunu arkadaşlarımızı biz işe yerleştirdiğimizde, ilk önce staj programlarına dahil ediyoruz. Tecrübe kazansın, işveren onu görsün ondan sonra da maaşının yarısını ve sosyal giderlerini yine biz karşılıyoruz. Diyelim ki çok memnun oldu işveren bu sefer o 6 aylık sürenin dışında bu sefer 12 ay boyunca da işverene maaşının %25 ini veriyoruz. Yine sosyal giderler bizim tarafımızdan karşılanıyor. Sadece bu da değil, şuan bazı arkadaşlarımız gelip girişimcilik programlarımızdan faydalandı. Birde bizim girişimcilik programlarımız var. Siz bu belgeyi aldınız şuan. KOSGEP diyor ki artık ben bu belgeyi bu sene düzenlemeyebilirim. Yine seçilmiş olarak size söylüyorum, en azından okulu bitirdiğinizde o belgeyi kendi alanınıza yönelik bir proje hazırlayarak KOSGEB´den destek almak gibi bir şansınız var. Onun yanında bizim dezavantajlı gördüğümüz kişilere de hizmet yapıyoruz. Mesela engelli, eski hükümlü, hükümlü arkadaşlarımıza da farklı farklı desteklerimiz var. İşsizlik sigortası, bugün yarın, siz de mezun olacaksınız, işgücü piyasasına katılacaksınız. Belki özel sektör, belki de kamu. 2011 de bir çalışma yapılmış. İşgücü piyasasında çalışanların %89´u özel sektör, %11´i kamu da çalışıyor. Şuan biz de bitirdiğimiz zaman KPSS´ ye gireceğiz ki o %11´lik dilime girebilmek için. Ama herkeste kamuya giremeyecek. Bir noktada onun için özel sektörde kaçınılmaz olacak. Bizim için mümkün mertebe kendimizi geliştirmek. İşsizlik sigortası fonunuz var. Diyelim ki işte çalışmaya başladınız, işveren sizi haksız yere çıkarttı veya sizin haklı bir nedeniniz var ve çıktığınızda iş arama süresi kadar bu sefer biz size işsizlik ödeneği ödüyoruz. Mesela bir formada çalıştınız en az 600 bin priminiz varsa, son 120 gün giriş çıkış yoksa bir de çıkarken haklı nedenden çıkarsanız, biz sizi 6 aydan 10 aya kadar iş arama süresinde size işsizlik maaşı ödüyoruz. Şuan asgari ücret arttığından dolayı en az 1015, en fazla da 2020 TL kadar ücret ödüyoruz. Bir de danışmanlık hizmetimiz, paydaşlarımız var. İş arayanlar, iş verenler, çalışanlar, öğrenciler, mahkumlar, eski hükümlüler, özürlüler hepsi bizim paydaşlarımız. Biz burada onlara da danışmanlık hizmeti vereceğiz” dedi.

Seminer, öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
SELAM DER SALDIRILARI KINADI
SELAM DER SALDIRILARI KINADI
Muş´ta faaliyet yürüten Selam-Der, Yeni Zelanda´da gerçekleştirilen haçlı terörünü kınamak için basın açıklaması yaptı. Ayrıca Cuma namazı sonrası, terör saldırısında şehid olan 50 Müslüman için gıyabi cenaze namazı kılındı.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Malazgirt ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak, muhtarlarla bir araya geldi.
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçe genelinde yapılan sıcak asfalt çalışmaları ve sosyal çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI TANITIM SEMİNERİ YAPILDI
GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI TANITIM SEMİNERİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) akademisyenleri ve öğrencileri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimcilik programları hakkında bilgilendirmek amacıyla seminer düzenlendi.
İŞ İNSANLARINDAN MACARİSTAN´A ZİYARET
İŞ İNSANLARINDAN MACARİSTAN´A ZİYARET
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından düzenlenen yurt dışı iş gezisi programı kapsamında Muşv e Karslı iş insanları Macaristan´ın başkenti Budapeşte´yi ziyaret etti.
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci başkanlığında merkez okul ve kurum müdürleri ile 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi toplantısı yapıldı.
KÖY OKULLARINA ZİYARET ETTİ
KÖY OKULLARINA ZİYARET ETTİ
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, köy okullarını ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelmenin yanı sıra, 2019 da yapılacak okul binalarının arsa tespitlerini yaptı.
ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN MANEVİ İKLİMİNİ ÇANAKKALE´DE TENEFFÜS ETTİLER
ÇANAKKALE ZAFERİ´NİN MANEVİ İKLİMİNİ ÇANAKKALE´DE TENEFFÜS ETTİLER
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Öğrenci Konseyi Başkanı Yakup Ay ve Yardımcısı Mehmet Veysel Bingöl, Çanakkale Deniz Zaferi´nin 104. yılı etkinlikleri kapsamında Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğrenci Konseyinin davetlisi olarak Çanakkale´ye gitti.
BARIŞAN: YAŞANANLARI VE YAŞATILANLARI UNUTMAYACAĞIZ
BARIŞAN: YAŞANANLARI VE YAŞATILANLARI UNUTMAYACAĞIZ
Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Muş Şube Başkanlığı, teşkilat eğitimlerinin ikinci toplantısını düzenledi.
GECE SIK UYANANLAR DİKKAT
GECE SIK UYANANLAR DİKKAT
Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, gece sık uyananları uyardı.
GÜLER: DAHA ÖZEL ÇOCUKLARIMIZ VAR
GÜLER: DAHA ÖZEL ÇOCUKLARIMIZ VAR
21 Mart Dünya Down Sendromu Günü dolayısıyla Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından “+1 Arkadaşım” Down Sendromu Farkındalık Yürüyüşü ve etkinlikler gerçekleştirildi.
VARTO´DA 21 MART DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ
VARTO´DA 21 MART DOWN SENDROMU FARKINDALIK GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Muş´un Varto ilçesinde “21 Mart Down Sendromu Farkındalık Günü” kapsamında bir program düzenlendi.
GÜNDOĞDU: ÇALIŞMALARIMIZ SON SÜRAT DEVAM ETMEKTEDİR
GÜNDOĞDU: ÇALIŞMALARIMIZ SON SÜRAT DEVAM ETMEKTEDİR
Muş Şeker Üretim Sanayi Anonim Şirketi Genel Müdürü Hakim Gündoğdu, Muş Şeker Fabrikasının 2018 yılında Muş, Bingöl ve Bitlis illerinde 50 köyde 352 üreticiden 300 bin ton şeker pancarı aldığını belirtti.
MŞÜ´YE 26 ÖĞRETİM ÜYESİ ALINACAK
MŞÜ´YE 26 ÖĞRETİM ÜYESİ ALINACAK
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Rektörlüğü, bünyesindeki çeşitli fakültelerde çalışmak üzere 26 öğretim üyesi alımı için ilana çıktı.
KAYNAR: KURTİK MUŞ´UN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK
KAYNAR: KURTİK MUŞ´UN KADERİNİ DEĞİŞTİRECEK
Muş Alparslan Üniversitesinde (MŞÜ) görev yapan Dr. Öğr. Üyesi Ömer Kaynar, Kurtik´te yapılacak kayak merkezi ile Muş´un ekonomisinin güçleneceğini, kış turizminin canlanacağını ve ilin prestijinin artacağını söyledi.
MÜDÜR İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİLER
MÜDÜR İLCİ´Yİ ZİYARET ETTİLER
Kitap okumayı sevdirme ve kitap okuma alışkanlığı kazandırılma etkinliğine katılan öğrenciler, İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci´yi ziyaret ettiler.
TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
TEMİZLİK ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Havaların ısınmasıyla birlikte temizlik çalışmalarına başlayan Bulanık Belediyesi ekipleri, cadde ve sokaklarda kıştan kalma tahribatları temizlemeye devam ediyor.
GÜLÜŞ ESTETİĞİNDE SADECE DİŞLER ÖNEMLİ DEĞİL
GÜLÜŞ ESTETİĞİNDE SADECE DİŞLER ÖNEMLİ DEĞİL
Diş Hekimi Mahmut Genç, gülüş estetiğinde sadece dişlerin önemli olmadığını söyledi.
DOKTORLAR, HUZUREVİ SAKİNLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
DOKTORLAR, HUZUREVİ SAKİNLERİYLE BİR ARAYA GELDİ
Elazığ´da doktorlar ve sağlık personeli, huzurevi sakinlerini ziyaret edip, karanfil verdi.
HİZAN´DA YENİ BİR BİTKİ TÜRÜ KEŞFEDİLDİ
HİZAN´DA YENİ BİR BİTKİ TÜRÜ KEŞFEDİLDİ
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Araştırma Görevlisi Mehmet Fırat, Bitlis´in Hizan ilçesinde yeni bir bitki türü keşfetti.
HAMZA YERLİKAYA: “ZİLLET İTTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ”
HAMZA YERLİKAYA: “ZİLLET İTTİFAKINI YERLE BİR EDECEĞİZ”
Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Hamza Yerlikaya, Millet İttifakına tepki göstererek, “Biz zillet ittifakını yerle bir edeceğiz. Vandalcıların, devletimizin kurumlarını talan etmesine asla müsaade etmeyeceğiz” dedi.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
"Ya yıldızların Her biri bir mühendistir veya onları yapan bir mühendis vardır!.."