ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİ BİLGİLENDİRİLDİ
Muş İŞKUR İl Müdürlüğü İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok ile Şube Müdürü Ahmet Sağlık, kurumun çalışmaları hakkında, Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) öğrencilerini bilgilendirmede bulundular.
Tarih: 12.1.2019 05:11:37/ 104okunma / 0yorum

İŞKUR´un iş ve işlemleri hakkında yapılan Eğitim Programı Seminerine, Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Sedat Kaya, İŞKUR İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok, İŞKUR Şube Müdürü Ahmet Sağlık ile üniversite öğrencileri katıldı. MŞÜ Kütüphanesi toplantı salonunda yapılan Eğitim Programı Semineri´nde öğrencilere bilgilendirmede bulunan İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok, İŞKUR´un faaliyetleri ile KOSGEP´in destekleri hakkında bilgilendirmede bulundu.

“Muşta 2 Bin 520 Kişiyi Özel Sektörde İşe Yerleştirdik”

İŞKUR´un özel sektör ve kamu kurumlarına istihdam sağlamada etkin bir görev üstlendiğini ifade eden  İş ve Meslek Danışmanı Sedat Tok, kuruma başvuruda bulunan bireyleri bilgi ve nitelikleri çerçevesinde kayıt ettiklerini, işverenlerin talebine göre başvuruda bulunanları işe yerleştirdiklerini söyledi. Tok: “Bizde işe yerleştirme programlarımızdan kamu ve özel işverenlerimiz var. Buradan gelen talepleri iş arayanların özelliklerine göre mümkün mertebe kişiyi yerleştirme adı altında kullanıyoruz. Geçen hafta Sağlık Bakanlığı Türkiye genelinde 6 bin daimi işçi statüsünde eleman aldı. Bu kamu talebidir, özellikleri, şartları, nitelikleri uyuşan arkadaşlarımızı yönlendirmesini yaptık. Bazıları KPSS puanına göre, bazıları da kuraya tabii tutularak bu ayın 15´inde istihdam edilecekler. Bu bizim kamu taleplerimiz, bir de özel sektörden gelen taleplerimiz var. Diyelim ki A firması bir muhasebe alanında bir eleman isteyecek. Cinsiyet, yaş, öğrenim veya nitelik, beceri gibi, kullandığı bir program var mı? yok mu? O becerileri, nitelikleri bize bildiriyor biz de onu sisteme işliyoruz. Sizin de biz de kaydınız olacak ve profilinizi oluşturuyoruz. Kişinin yaşı, cinsiyeti, öğrenimi, niteliği, elindeki belgeler, sertifikaları, hepsini bir nevi özgeçmişini sistem üzerinden oluşturuyoruz. Sistemimiz eşleştirme yapıyor. Yani size en uygun işi bulmaya çalışıyoruz. Özel sektördeki iş ilânlarımızı bu şekilde karşılıyoruz. Muşta bu sene 2 bin 520 kişiyi özel sektörde işe yerleştirdik. Yanı şuan iş gücü piyasasına katkımız %50´yi geçti. Bir de aktif iş gücü hizmetleri kapsamında programlarımız var. Mesleği olmayan kişilere meslek edindirme, mesleği olupta mesleğini geliştirmek isteyenlere de, meslek edindirme kurslarına dahil etmek, staj programlarımız var. İş başı eğitim programı kişi işi, iş basında öğrenme anlamında. Çoğunuz okulu bitirdikten sonra diplomanız olacak ve sizin bir mesleğiniz olmuş olacak ama tecrübeli değilsiniz. Tecrübeyi nasıl yapabilirsiniz, staj programlarıyla. Orada 3-6-9 aylık programlar dahilinde hem size ücret veriyoruz, hem de siz burada tecrübe kazanıyorsunuz. Toplum yararına programlarımız var kısa süreli. Bu sene normalde öğrenciler bu programdan yararlanamıyor. Bakanlığımız bir değişikliğe gitti. Öğrenciler için özellikle de üniversite öğrencileri büyük ihtimalle size de gelecektir. Yanı belki bu özel arkadaşlarımızı da o gruplara dahil edebiliriz. Bu programlarda haziran, eylül arasında faydalanabilecek, ama eylülden sonra çıkışlarını veriyoruz, öğrenime engel olmaması için” dedi.

“Becerileriniz Veya Niteliğiniz Neyse Ona Göre Yardımcı Olunacak”

3 yıl öncesinde öğrencilerin bu tür programlardan faydalanırken burslarının kesildiğini ancak şimdilerde burslarının kesilmediğini ifade eden Tok: “3 yıl önce olsaydı burslar kesiliyordu. Mesela diyelim ki toplum yararına programlara dahil olduğunuz zaman sizin uzun vadede sigortalarınızı da yatırıyoruz. Sigorta yattığında normalde sizin varsa babadan dul, yetim aylıkları aldığınız aylıklarınız kesilirdi. Bu süreçte artık kesilmiyor. Burslarınızda artık kesilmiyor. Bazılarınız belki başbakanlık bursu da alabilir, ona herhangi bir engel yok. Bu toplum yararına programlardır. Büyük ihtimal bu sene yine tüm üniversitelere verilecek ve size de verilecek. Bu süre zarfında zaten hem burada çalışmış olacaksınız, belki restorasyon isleri olabilir, belki sosyal hizmetler kapsamında bir şeyler olabilir. İşte sizin becerileriniz veya niteliğiniz neyse ona göre yardımcı olunacak.

“6 Aydan 10 Aya Kadar İş Arama Süresinde Size İşsizlik Maaşı Ödüyoruz”

İŞKUR´un Meslek edindirme kurslarının da olduğunu hatırlatan Tok: “Meslek edindirme kurslarımız var, yani mesleği olmayanlara, ya da mesleği olupta geliştirmek isteyenlere meslek edindirme kursları veriyoruz. Staj programlarımız, iş başı eğitim programlarıdır. Mesela diyelim ki bir arkadaşın kendini geliştirmek için dershaneye gitmek istiyor. Kendi alanında kendini geliştirmek için dershane hizmet sektörü olduğundan dolayı arkadaşımız 3 ay boyunca onun sosyal giderlerini ve maaşını biz ödüyoruz. Sadece işverenin yanına gidip staj görüyor. Yani kendini orada geliştiriyor. O işin aslı eğer o işveren 3 ay içerisinde arkadaşımızı beğenirse 3 ay bittikten sonra en az 3 ay daha işverenin onu istihdam etmesini istiyoruz. Bu sefer ne oldu 6 ay. Siz mezun olduğunuzda bir de işe ilk alım projemiz var. Genç üniversite mezunu arkadaşlarımızı biz işe yerleştirdiğimizde, ilk önce staj programlarına dahil ediyoruz. Tecrübe kazansın, işveren onu görsün ondan sonra da maaşının yarısını ve sosyal giderlerini yine biz karşılıyoruz. Diyelim ki çok memnun oldu işveren bu sefer o 6 aylık sürenin dışında bu sefer 12 ay boyunca da işverene maaşının %25 ini veriyoruz. Yine sosyal giderler bizim tarafımızdan karşılanıyor. Sadece bu da değil, şuan bazı arkadaşlarımız gelip girişimcilik programlarımızdan faydalandı. Birde bizim girişimcilik programlarımız var. Siz bu belgeyi aldınız şuan. KOSGEP diyor ki artık ben bu belgeyi bu sene düzenlemeyebilirim. Yine seçilmiş olarak size söylüyorum, en azından okulu bitirdiğinizde o belgeyi kendi alanınıza yönelik bir proje hazırlayarak KOSGEB´den destek almak gibi bir şansınız var. Onun yanında bizim dezavantajlı gördüğümüz kişilere de hizmet yapıyoruz. Mesela engelli, eski hükümlü, hükümlü arkadaşlarımıza da farklı farklı desteklerimiz var. İşsizlik sigortası, bugün yarın, siz de mezun olacaksınız, işgücü piyasasına katılacaksınız. Belki özel sektör, belki de kamu. 2011 de bir çalışma yapılmış. İşgücü piyasasında çalışanların %89´u özel sektör, %11´i kamu da çalışıyor. Şuan biz de bitirdiğimiz zaman KPSS´ ye gireceğiz ki o %11´lik dilime girebilmek için. Ama herkeste kamuya giremeyecek. Bir noktada onun için özel sektörde kaçınılmaz olacak. Bizim için mümkün mertebe kendimizi geliştirmek. İşsizlik sigortası fonunuz var. Diyelim ki işte çalışmaya başladınız, işveren sizi haksız yere çıkarttı veya sizin haklı bir nedeniniz var ve çıktığınızda iş arama süresi kadar bu sefer biz size işsizlik ödeneği ödüyoruz. Mesela bir formada çalıştınız en az 600 bin priminiz varsa, son 120 gün giriş çıkış yoksa bir de çıkarken haklı nedenden çıkarsanız, biz sizi 6 aydan 10 aya kadar iş arama süresinde size işsizlik maaşı ödüyoruz. Şuan asgari ücret arttığından dolayı en az 1015, en fazla da 2020 TL kadar ücret ödüyoruz. Bir de danışmanlık hizmetimiz, paydaşlarımız var. İş arayanlar, iş verenler, çalışanlar, öğrenciler, mahkumlar, eski hükümlüler, özürlüler hepsi bizim paydaşlarımız. Biz burada onlara da danışmanlık hizmeti vereceğiz” dedi.

Seminer, öğrencilerin sorularının cevaplanmasıyla sona erdi.
Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CAM KEMİK HASTASI ÇOCUĞA ANLAMLI HEDİYE
CAM KEMİK HASTASI ÇOCUĞA ANLAMLI HEDİYE
Muş´un Varto Mesleki Teknik Anadolu Lisesi Mobilya Dekorasyon Bölümü öğrencilerinin atık eşyalardan yaptıkları malzemelerin satışından elde edilen parayla, cam kemik hastası Muhammed Can Gümgüm´e elektrikli araba alındı.
KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI MUŞ´TA
KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI MUŞ´TA
Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ali Oto, Bitlis´te düzenlenecek olan kayak yarışmaları için geldiği bölgede, ilimizde de çeşitli ziyaretlerde bulundu.
EKİPLER ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
EKİPLER ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Üç gün önce etkisini arttıran kar yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan 217 köy yolunun açılması için ekipler çalışmasını sürdürüyor.
YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA KOLİLERCE TAVUK ETİ BIRAKTI
YABAN HAYVANLARI İÇİN DOĞAYA KOLİLERCE TAVUK ETİ BIRAKTI
Muş´un Malazgirt ilçesinde kasap ve şarküteri işleten duyarlı vatandaş Bayram Güvenir, kar altında yiyecek bulmakta zorluk çeken yaban hayvanları için doğaya kolilerce tavuk eti bıraktı.
VARTO´DA ZİYARETLERDE BULUNDULAR
VARTO´DA ZİYARETLERDE BULUNDULAR
Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürü Emrullah Güler ile Muş Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu (MAKF) Başkanı Kemal Türkan Varto´da bir dizi ziyaretlerde bulundu.
ÖĞRETMENLERLE TOPLANTI YAPTI
ÖĞRETMENLERLE TOPLANTI YAPTI
Bulanık İlçe Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçede görev yapan öğretmenlerle toplantı yaptı.
VARTO BELEDİYESİNDEN KAR TEMİZLEME ÇALIŞMASI
VARTO BELEDİYESİNDEN KAR TEMİZLEME ÇALIŞMASI
Muş´un Varto Belediyesi, ilçesinde etkili olan kar yağışının ardından temizleme çalışması başlatıldı.
YARIŞLARDA DERECELER ELDE ETTİLER
YARIŞLARDA DERECELER ELDE ETTİLER
Antalya´da düzenlenen kız ve erkek kros Türkiye yarışmasına katılan Muş Spor Lisesi öğrencileri, çeşitli dereceler elde etti.
SAKIK, PARTİLİLERLE BULUŞTU
SAKIK, PARTİLİLERLE BULUŞTU
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Belediye Başkan adayı Sırrı Sakık, İl Binasında partililerle bir araya gelerek, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDAN İNDİRİLİYOR
SEÇMEN LİSTELERİ ASKIDAN İNDİRİLİYOR
31 Mart yerel seçimlerde oy kullanacak seçmenlerin seçmen kayıt listeleri bugün askıdan indiriliyor.
MAHSUR KALANLAR KURTARILDI
MAHSUR KALANLAR KURTARILDI
Merkeze bağlı Taşoluk ve Sarıdal köy yolunda etkili olan kar yağışı ve tipi nedeniyle öğrencilerinde aralarında bulunduğu 11 kişi, İl Özel İdaresi ekiplerince kurtarıldı.
EVİNDE 58 KEDİYE BAKAN NURİYE TEYZEYE, VALİ KALDIRIM´DAN DESTEK
EVİNDE 58 KEDİYE BAKAN NURİYE TEYZEYE, VALİ KALDIRIM´DAN DESTEK
Elazığ Valisi Çetin Oktay Kaldırım, 58 kediye ev sahipliği yapan 61 yaşındaki Nuriye Yücesoy´u ziyaret ederek, destek verdi.
TEŞKİLAT BAŞKANI KANDEMİR´DEN BAŞKAN ASYA´YA ZİYARET
TEŞKİLAT BAŞKANI KANDEMİR´DEN BAŞKAN ASYA´YA ZİYARET
AK Parti Teşkilattan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, Muş Belediyesini ziyaret ederek, “Belediye Başkanımız 5 yıl içinde çok güzel çalışmalara imza attı. Yaptığı çalışmalarla bölgede AK Parti belediyeciliğinin farkını ortaya koymuştur. Bu anlamda kendisine çok teşekkür ediyorum” dedi.
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN BULANIK´A ZİYARET
VALİ GÜNDÜZÖZ´DEN BULANIK´A ZİYARET
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Bulanık ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulundu.
BAŞKAN ASYA´YA 15 TEMMUZ MAHALLESİ´NDE TOPLANTI YAPTI
BAŞKAN ASYA´YA 15 TEMMUZ MAHALLESİ´NDE TOPLANTI YAPTI
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, 15 Temmuz Mahallesi sakinleri ile buluştu. Toplantının yapıldığı alanı hınca hınç dolduran vatandaşların ilgisi miting havası yaşattı.
EĞİTİME KAR ENGELİ
EĞİTİME KAR ENGELİ
Muş´ta yoğun kar yağışı, buzlanma ve çığ tehlikesi nedeniyle merkez ile Hasköy ilçesinde eğitim öğretime 1 gün süreyle ara verdi.
EKİPLER ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
EKİPLER ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR
Etkili olan yoğun kar yağışı sonucu birçok köy yolu ulaşıma kapanırken, kapanan köy yollarının ulaşıma açılması için yoğun bir çalışma temposu sergileyen İl Özel İdaresi ekipleri, kapanan köy yollarını yeniden açmak için çalışmalarını sürdürüyor.
MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ
MECLİSE SORU ÖNERGESİ VERDİ
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit, Muğla´nın Bodrum ilçesinde Kissebükü Koyu´ndaki Adalıyalı mevkii 1. derece doğal ve arkeolojik SİT alanı ile ilgili olarak yapılan imar değişikliğine ilişkin soru önergesini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına verdi.
HALK OYUNLARI KURSUNA YOĞUN İLGİ
HALK OYUNLARI KURSUNA YOĞUN İLGİ
Gençlik Merkezi´nde açılan Halk Oyunları kursuna katılan gençler, yöresel halk oyunları eğitimi alarak yöresel oyunlar konusunda kendilerini geliştiriyorlar.
FATMA ALİYE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİ ZİYARET ETTİ
FATMA ALİYE MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİNİ ZİYARET ETTİ
Muş Belediye Başkanı Feyat Asya, okul ziyaretleri kapsamında Fatma Aliye Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri ile bir araya geldi.
MŞÜ´DE DOĞALGAZ ALTYAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
MŞÜ´DE DOĞALGAZ ALTYAPI ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) Yapı İşleri ve Teknik Daire Başkanlığı tarafından yürütülen doğalgaz çalışmaları, üniversitenin 2019 yılı içinde doğalgaz kullanımına geçmesi hedefi doğrultusunda devam ediyor.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Yetmiş iki millete bir göz ile bak...!

Hacı Bektaşı Veli