SELAM DER SALDIRILARI KINADI
SELAM DER SALDIRILARI KINADI
Muş´ta faaliyet yürüten Selam-Der, Yeni Zelanda´da gerçekleştirilen haçlı terörünü kınamak için basın açıklaması yaptı. Ayrıca Cuma namazı sonrası, terör saldırısında şehid olan 50 Müslüman için gıyabi cenaze namazı kılındı.
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
VALİ GÜNDÜZÖZ MALAZGİRT´TE
Muş Valisi Doç. Dr. İlker Gündüzöz, Malazgirt ilçesinde çeşitli ziyaretlerde bulunarak, muhtarlarla bir araya geldi.
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
UZAN: İLÇEMİZİN İMKANLARINI İYİLEŞTİRDİK
Bulanık Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Hacı Arslan Uzan, ilçe genelinde yapılan sıcak asfalt çalışmaları ve sosyal çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI TANITIM SEMİNERİ YAPILDI
GİRİŞİMCİLİK PROGRAMLARI TANITIM SEMİNERİ YAPILDI
Muş Alparslan Üniversitesi (MŞÜ) akademisyenleri ve öğrencileri Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) girişimcilik programları hakkında bilgilendirmek amacıyla seminer düzenlendi.
İŞ İNSANLARINDAN MACARİSTAN´A ZİYARET
İŞ İNSANLARINDAN MACARİSTAN´A ZİYARET
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) tarafından düzenlenen yurt dışı iş gezisi programı kapsamında Muşv e Karslı iş insanları Macaristan´ın başkenti Budapeşte´yi ziyaret etti.
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
EĞİTİM ÖĞRETİM YILI DEĞERLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
İl Milli Eğitim Müdürü Metin İlci başkanlığında merkez okul ve kurum müdürleri ile 2018-2019 eğitim ve öğretim yılının gözden geçirilmesi ve değerlendirilmesi toplantısı yapıldı.
KÖY OKULLARINA ZİYARET ETTİ
KÖY OKULLARINA ZİYARET ETTİ
Bulanık İlçe Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip, köy okullarını ziyaret ederek öğretmen ve öğrencilerle bir araya gelmenin yanı sıra, 2019 da yapılacak okul binalarının arsa tespitlerini yaptı.
Fotoğrafın Tamamına Bakın…
Saltanat devrinin son bulmasıyla kurulan Cumhuriyetin ilk meclis toplantılarında, meclise giren ve o gün başlayan ırkçı tutum ve davranışlar maalesef bugün çok daha şiddetli bir şekilde etkisini göstermektedir.
Tarih: 25.12.2018 06:05:27 / 3130okunma / 0yorum
Mehmet Can ALKAŞ

Saltanat devrinin son bulmasıyla kurulan Cumhuriyetin ilk meclis toplantılarında, meclise giren ve o gün başlayan ırkçı tutum ve davranışlar maalesef bugün çok daha şiddetli bir şekilde etkisini göstermektedir. Cumhuriyet kurulmadan ülkenin kurtuluşu ve bağımsızlığı için birlikte mücadele veren Türk, Kürt, Arap, Laz, Çerkez, Alevi v.b vatandaşlarımız, Cumhuriyetin kurulmasından sonra sınıflandırılmaya başladı. Bunun nasıl olduğunu kısa ve öz ifade edecek olursak, o gün mecliste bulunan bir kısım devşirme vekiller, bunun ilk tohumlarını attılar ve halen de devam ediyor…

Cumhuriyetin kurulmasından sonra birçok farklı ülkeden Türkiye´ye getirilen ve Türk kimliği verilen Türk vatandaşı, ülkemize tamamen yerleştikten sonra, sanki bu ülkenin gerçek sahipleri onlarmış gibi Kürtlere karşı bir tutum ve davranış içerisinde bulunuyorlar. Bunlar, Türkiye´nin kendi ülkeleri olduğunu, kendilerinin Türk olduğunu, bu ülkenin sahipleri olduğunu, Kürtlerin tamamının terör veya terör yandaşı olduğunu özellikle bu son yıllarda daha çok dile getirmeye başladılar ve hatta sosyal medya sitelerinde vatanseverlik nutukları atarak bir nevi Kürtlere tabiri caizse aba altında sopa göstermeye çalışıyorlar. Ülkemizin onlara sağladığı vatandaşlık,  iş, ev, site konut gibi yardımlar onları daha da cesaretlendirirken, onlarda tıpkı ‘dış güçler´ dediğimiz güçler gibi, içimize fitne tohumları ekmeye devam ediyorlar. Bu söylediklerim tabiî ki de hepsi için geçerli değil ancak şahit olduğum bazı olaylar maalesef böyle…

Bizim bildiğimiz 1071 Malazgirt zaferiyle başlayan Türk Kürt kardeşliği et ve tırnağa dönüşeli asırlar oldu. Yaklaşık 10 yıllık İzmir, İstanbul, Bursa ve Yalova hayatımın hiçbir evresinde gerçek Türklerin Kürtlere karşı en ufak bir serzenişlerine şahit olmadım. Bu süre zarfında üst paragrafta da belirttiğim gibi sadece devşirme Türklerin az bir kısmında bu tutumun sergilendiğine şahit oldum. Sakarya da Kürt bir babanın ölümü ve çocuğunun yaralanmasıyla meydana gelen olayı yetkililer tam teşekküllü araştırırsa bu olayı gerçekleştiren kişinin devşirme bir Türk olduğunu hepimiz göreceğiz. Batı bölgelerinde zaman zaman Kürtlere karşı bu tür saldırıların olduğuna şahit oluyoruz. Ancak Doğu illerinde Kürtlerin Türklere karşı böyle bir olayın yaşandığına şahit olmadık. Doğu illerine gelip burada işyeri açan, burada devlet memuru olarak görev yapan, Cumhuriyet döneminden şimdiye kadar bu bölgede yaşayan hiçbir Türk´e, hiçbir Kürdün baskısı veya şiddete başvurduğu görülmemiştir…

Sakarya da yaşanan olayla ilgili olarak sosyal medya da hattından fazla sözlü ırkçı paylaşımlar yapılıyor. Bu paylaşımların toplum içinde ırkçı saldırılara dönüşmemesi için yapılmaması gerekir. Aklı başında her Türk ve Kürt bilir ki bu tür olaylar sadece bir projeyi hayata geçirmek isteyenlerin işine gelir. “Projeyi yapalım, hayata geçirelim ve sonucunu bekleyelim” diyorlardır. Toplum olarak düşünmemiz gerekir, bunu yapanın şöyle bir şekline bakın, resmi kimliğine bakın, özel hayatına bakın, bu tür projeler sadece maşa olarak kullanılabileceklere yaptırılır ve bunu yapanın da çok iyi bir maşa olduğu görülüyor. Birilerinin çıkıp buna karşılık vermesi, projeyi hayata geçirenlerin emeline ulaşmasını sağlayacaktır. Bu projeyi hayata geçirenlerin emellerine ulaşmaması için toplumun tamamının sağduyulu davranması gerekir. Ve asla ırkçı paylaşımlar ve düşüncelere kapılmamamız gerekir. Bir düşünün; insan sarhoşken neden kendi kafasına kurşun sıkmaz da gidip başkasının kafasına sıkar …

Fotoğrafın tamamına bakın gerçeği benden çok daha iyi göreceksiniz...

Anahtar Kelimeler: Fotoğrafın, Tamamına, Bakın
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Yazarın Diğer Yazıları
“Ah Vah” Etmenin Faydası Olmayacak (19 Şubat 2019 - Salı)
Yerel Medyaya Darbe (14 Kasım 2018 - Çarşamba)
Sayfa:
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
Muş için namaz vakitleri
İmsak Güneş Öğle İkindi Akşam Yatsi
05:41 07:23 12:27 14:54 17:12 18:42
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed